top of page
7 şart tövbe alma el alma nakşibendi tasavvuf dergah şeyh

7 Şart

Tarikatımıza intisap eden her tâlibin, Mürşidimizden manevi terbiye görebilmesi için bir geceye mahsus yapması gereken şartlar vardır. Bu şartlar özellikle yatsı namazından sonra dünya ile alakalı bütün işler bitirildikten sonra yapılması en uygun olanıdır. Bu şartlar tövbe alındıktan sonra en geç 3 gün içinde yapılmalıdır.

 

 

1. Tövbe niyetiyle namaz abdesti almak:

Azaları yıkarken " Yâ Rabbi, sen bu azalarımla işlemiş olduğum günahlarımdan dolayı oluşan manevi kirleri temizle" diye dua etmeliyiz.

 

2.Töve niyeti ile gusül abdesti almak:

Azaları yıkarken yine ilk şarttaki gibi dua etmeliyiz.

 

3.Tövbe niyeti ile iki rekat istihare namazı kılmak:

Birinci rekatta Kâfirun; ikinci rekatta İhlas sureleri okunarak kılınır. Kâfirun bilinmiyorsa başka bir sure de okunabilir.

 

4.Kendi kendine tövbe etmek:

İstihare namazından sonra oturduğu yerde gözlerini kapatarak hem diliyle, hem kalbiyle "estağfirullah" çekerek tövbe etmek, en az 25 defa "estağfirullah" demektir. Bu andan sonra gözler kapalı kalır.

 

5.Mürşide rabıta yapmak:

Rabıtayı şöyle yapabiliriz: Şeyhimizin karşımızda oturduğunu, iki kaşının arasından çıkan nurun, bizim iki kaşımızın arasından girdiğini ve kalbimize doğru akıp, kalbimizi ve tüm vücudumuzu temizlediğini düşünmektir.

 

6.Sâdat-ı Kiram'a 8 adet Fatiha Okumak:

Bu yolun büyüklerine başta Peygamberimiz olmak üzere 8 adet Fatiha-yı Şerife'yi sırasıyla okuyup hediye etmektir. Tövbe Adabındaki Saadatı Kiram'ın isimleri için Müridin el kitabınız almanızı önerir veya iletişimde olduğunuz vekile ulaşmanızı tavsiye ederiz.

 

7.Ölüm Rabıtası

1 Fatiha 11 İhlas-ı şerif okunur ve sırasıyla tüm peygamber ve Resulü Ekrem Efendimize ve Sâdat-ı Kiram'a hediye edilir. Ardından ölüm rabıtası vekil kardeşlerimizin sizlere anlatacağı şekilde yapılır.

 

Sonrasında 25 Estağfirullah deyip gözler açıır, sünnet üzere sağ tarafa, kıbleye bakacak şekilde uzanılarak hiç konuşmadan uyunur.

bottom of page